Łysienie – męski problem, któremu można zaradzić!

Choć dotyka ogromnej liczby mężczyzn, łysienie nie jest wyrokiem – można z nim walczyć. Zamiast jednak metodą prób i błędów stosować różne dostępne na rynku preparaty, lepiej udać się do lekarza. Specjalista rozpozna źródło problemu i zaleci optymalną terapię. W przeciwdziałaniu łysieniu ważna jest też właściwa dieta, bogata m.in. w selen, żelazo i cynk.

Problem nadmiernej utraty włosów dotyka ponad 30% mężczyzn między 25. a 45. rokiem życia. Liczba panów przedwcześnie łysiejących zwiększa się z roku na rok – przyczyną jest szybkie tempo życia, stres, zła dieta i problemy zdrowotne, ale też częstsze niż w poprzednich dekadach farbowanie włosów przez panów, nadmierne przesuszanie czy używanie silnych kosmetyków, które niszczą strukturę włosa.

Winne są hormony

Najczęstsze wśród mężczyzn jest łysienie androgenowe – spowodowane nadaktywnością męskich hormonów płciowych, w tym testosteronu. Objawy łysienia androgenowego są charakterystyczne – najpierw z przodu głowy pojawiają się zakola, które z czasem się pogłębiają, aż w końcu obejmują większą część głowy. Łysienie androgenowe bywa też spowodowane niedoborem testosteronu. Problem ten w rzeczywistości związany jest z obecnością enzymu, którzy przekształca testosteron na DHT – hormon powodujący łysienie typu męskiego.

Łysienie zwykle ma podłoże genetyczne – dziedziczymy je po przodkach zarówno ze strony ojca, jak i matki. Problem nadmiernego wypadania włosów może też wynikać z poważnych zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak nieprawidłowe działanie tarczycy. Częściej jednak w grę wchodzi nieprawidłowa, uboga w związki mineralne dieta, brak witamin, zmęczenie czy długotrwały stres.

Jak radzić sobie z łysieniem

Gdy mężczyzna zauważy na swojej głowie pogłębiające się zakola, powinien udać się do lekarza. Kondycją włosów zajmuje się trycholog. Specjalista określi źródło problemu i dopasuje odpowiednie rozwiązanie. Częstym błędem popełnianym przez mężczyzn jest próba samodzielnego radzenia sobie z łysieniem. Panowie wypróbowują w tym celu różne preparaty, dostępne w aptekach i drogeriach, z nadzieją, że któryś z nich przywróci ich włosom dawną świetność. Niestety, stosowanie leków metodą prób i błędów może tylko pogłębić problem. Należy sobie uświadomić, iż każdy tego typu preparat potrzebuje czasu, by zacząć działać i uczynić efekty tego działania widocznymi. Nieraz potrzeba na to nawet kilku miesięcy. Lepiej więc zaufać specjaliście i zaleconej przez niego terapii.

Dieta, która zapobiega łysieniu

Jeszcze przed zaplanowaną wizytą u trychologa mężczyzna może wiele zrobić, aby poprawić kondycję swoich włosów. Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie właściwej diety – bogatej w cynk, selen i żelazo, a także witaminy E, C, B , F oraz witaminy z grupy B. Znajdziemy je przede wszystkim w rybach morskich, fasoli, nabiale, otrębach pszennych, przetworach z mąki żytniej, kakao, a także w ciemnozielonych, pomarańczowych i czerwonych warzywach. Oczywiście dieta nie zastąpi wizyty u lekarza. Konsultacja ze specjalistą jest szczególnie ważna, jeśli mężczyzna utracił już część włosów – tylko specjalistyczne preparaty umożliwiają bowiem ich przywrócenie. Łysienie nie musi być dla mężczyzny wyrokiem – przy odpowiednim podejściu możliwe jest nawet całkowite odwrócenie skutków zaburzeń!