Nadciśnienie w ciąży – dlaczego jest niebezpieczne i jak je leczyć

Nieleczone, może doprowadzić do poważnych powikłań, łącznie z zagrożeniem dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Nadciśnienie w ciąży wymaga zastosowania odpowiedniej diety, ubogiej m.in. w sód i produkty przetworzone. Jeśli problem nie mija, podaje się leki. W skrajnych przypadkach nadciśnienie objawia się stanem przedrzucawkowym, w którym konieczne jest wykonanie indukcji porodu.

Nadciśnienie ciążowe dotyka około 6-8% kobiet spodziewających się dziecka. Jeśli przekracza 140/90 mmHg, wymaga interwencji lekarskiej. Za stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia matki i dziecka uznaje się ciśnienie przekraczające 160/90 mmHg. W takim wypadku konieczna jest hospitalizacja.

Przyczyny nadciśnienia w ciąży

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia ciążowego. Nadciśnienie przewlekłe to takie, z którym kobieta zmagała się jeszcze przed zapłodnieniem – występuje przez cały okres ciąży. Natomiast nadciśnienie ciążowe pojawia się w trakcie ciąży (najczęściej w drugiej połowie) i w większości przypadków mija samoistnie do 12 tygodni po porodzie. Przyczyny zwiększonego ciśnienia krwi w ciąży nie są do końca znane. Specjaliści przypuszczają, iż może to mieć związek z nieprawidłową reakcją organizmu na rozwijający się płód – dziecko zaczyna być traktowane jak intruz, łożysko niszczone, a u matki wydziela się substancja obkurczająca naczynia krwionośne, która zmniejsza ciśnienie krwi.

Nadciśnienie w ciąży – dlaczego niebezpieczne

Wysokie ciśnienie u kobiety ciężarnej wywołuje wiele poważnych powikłań. Bóle i zawroty głowy, obrzęki czy niewydolność krążenia to tylko niektóre z nich. Nieleczone, nadciśnienie ciążowe może doprowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienia dokomorowego, a nawet udaru mózgu i zawału serca. Najgroźniejsza jest jednak rzucawka – pojawienie się silnych drgawek przypominających atak padaczki. Ryzyko śmierci matki i płodu wynosi wtedy aż 50%. Na szczęście dochodzi do niego bardzo rzadko – lekarze zalecają bowiem hospitalizację ciężarnej już na etapie stanu przedrzucawkowego, którego charakterystycznym objawem jest białkomocz.

Nadciśnienie matki niesie też ze sobą poważne ryzyko dla dziecka. Nieleczone, może doprowadzić do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, odklejenia się łożyska, hipotrofi (zahamowania wzrostu), a nawet porodu przedwczesnego i śmierci płodu.

Leczenie nadciśnienia w ciąży

Kobietom ciężarnym, których ciśnienie zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do górnej granicy, zaleca się przede wszystkim dietę ubogą w sód oraz produkty mocno przetworzone, wędzone, konserwowe i zawierające glutaminian sodu. Kobieta nie powinna też dopuścić do nadwagi i otyłości. W poważnych przypadkach konieczne jest przebywanie ciężarnej w szpitalu, gdzie wykonywane są regularne badania krwi, moczu, USG i KTG. Pacjentce podawane są też odpowiednie leki. Przy bardzo dużym nadciśnieniu lekarze mogą zdecydować o konieczności indukowania porodu, a w razie nieskuteczności indukcji – wykonaniu cesarskiego cięcia.