Ciekawostki na temat raf koralowych

1. Rafy koralowe żyły w czasach dinozaurów.

Pierwsze koralowce pojawiły się dwa miliardy lat temu. Dziś istnieją pewne odmiany, które mają ponad 150 milionów lat. Robi wrażenie, prawda? Żyły one w czasach dinozaurów i przetrwały ich wyginięcie.

2. Koralowce to zwierzęta.

Chociaż mogą one wyglądać jak rośliny lub skalne struktury, w rzeczywistości są to zwierzęta kolonijne zwane polipami. Polipy mają ciało w kształcie rurki i usta otoczone mackami, a od spodu dysk, który umożliwia im przyczepienie się do szkieletu koralowca. Szkielet ten, zbudowany z węglanu wapnia, pokrywa ich strukturę i jest odpowiedzialny za nadanie im skalistego wyglądu. Te niesamowite zwierzęta tworzą swoje kolonie z setek tysięcy osobników, dając życie gigantycznym rafom koralowym. Ciekawostką jest fakt, że w nocy polipy otwierają swoje macki, zmieniając swój wygląd z formy skalnej na florę.

3. Polipy koralowe są w rzeczywistości półprzezroczyste.

Rafy koralowe uzyskują swój wspaniały kolor od mikroalg zwanych zooksantellami, które żyją na polipach w symbiotycznym związku. Oznacza to, że polipy nie mogą żyć bez zooksantelli, a zooksantelle nie mogą żyć bez polipów. Kiedy koralowce czują się zestresowane takimi czynnikami jak zmiana temperatury wody lub nadmierne zanieczyszczenie, na które je wystawiliśmy, reagują wydaleniem zooksantelli. Bez zooksantelli polipy nie mogą uzyskać składników odżywczych, które są im potrzebne do życia. Zjawisko to nazywane jest wybielaniem i odpowiada za biały wygląd, jaki mają polipy podczas obumierania.

4. Zajmują one 1% całkowitej powierzchni oceanu i są domem dla 25% gatunków morskich.

Rafy koralowe należą do najcenniejszych i najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na Ziemi. Oprócz wielkiego piękna oraz egzotycznych kształtów i kolorów, są one domem dla ponad 4000 gatunków ryb.  Występują zwykle blisko brzegu w tropikalnych wodach rozsianych po całym świecie. Chcesz zobaczyć rafy koraflowe na własne oczy? Poznaj snorekling, umożliwiający obserwację tego niesamowitego ekosystemu.

Około 500 milionów ludzi na całym świecie jest uzależnionych od tych niezwykłych ekosystemów, ponieważ stanowią one główne źródło pożywienia w miastach nadmorskich i w ich pobliżu, zapewniają ochronę wybrzeża przed klęskami żywiołowymi, takimi jak huragany, a dzięki swojej atrakcyjności turystycznej i potencjałowi połowowemu są prawdopodobnie największym źródłem dochodów dla miast nad morzem.