Korzyści z pływania

Zawsze się mówi, że pływanie jest najbardziej kompletnym sportem, a to dlatego, że jest to ćwiczenie aerobowe, które angażuje dwie trzecie mięśni ciała, zwiększając siłę, wytrzymałość i elastyczność. Ponadto można je uprawiać w każdym wieku, ryzyko kontuzji jest mniejsze, a regularna praktyka przynosi średnio i długoterminowe korzyści dla organizmu.  Przyjrzyjmy się niektórym z tych korzyści:

1. Pływanie wywiera niewielki wpływ na kości i stawy

Dzięki zanurzeniu ciała w wodzie, ciało „waży mniej” i nie jest wywierane tarce na ciało i stawy. Dzięki temu stawy mniej się zużywają.

2. Zwiększenie elastyczności i sprężystości

Pływanie wykorzystuje większość grup mięśniowych naszego ciała, zarówno górnej i dolnej części ciała, jak i tułowia oraz głowy, dzięki czemu stawy są bardziej elastyczne, a mięśnie ujędrnione i wzmocnione, szczególnie te grzbietowe. Dlatego jest to ćwiczenie bardzo polecane dla osób, które cierpią na przepukliny, lumbago czy problemy z biodrami.

3. Spalanie tłuszczu

W optymalnych warunkach i w zależności od intensywności, z jaką jest uprawiane, pływanie może spalić od 500 do 600 kalorii na godzinę. Z tego powodu jest często włączany do planu treningowego osób rozpoczynających program odchudzania. Tutaj dowiesz się, jak zdrowo schudnąć poprzez pływanie.

4. Zwalczanie chorób przewlekłych, takich jak astma, cukrzyca czy cholesterol

Ponieważ jest to ćwiczenie aerobowe, o niskiej intensywności, ale wykonywane przez dłuższy czas, pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i wytwarza większą wrażliwość na insulinę, obniżając poziom glukozy we krwi.

5. Usprawnienie układu oddechowego i zwiększenie pojemności płuc

Nauka oddychania to pierwszy krok do czerpania radości z pływania, z każdym ruchem ramion i każdym oddechem usprawniamy swój układ oddechowy.

6. Korzyści neuronalne i poznawcze

Pływanie aktywuje obie półkule mózgowe i cztery płaty mózgu, co wydaje się prowadzić do większego poznania, a także wytworzenia połączeń neuronalnych i większej aktywacji mózgu, który otrzymuje więcej tlenu.

7. Korzyści dla układu krążenia

Pływanie poprawia zużycie tlenu nawet o 10%, a serce może przepompować do 18% więcej krwi. Skutkuje to lepszym krążeniem, gdyż zmniejsza się tętno, natomiast ćwiczenia oddechowe wiążą się ze wzrostem wytrzymałości krążeniowo-oddechowej.

8. Korzyści psychologiczne

Zanurzenie się w wodzie i skupienie na oddechu przynosi natychmiastowy efekt: ciało rozluźnia się i zmniejsza się uczucie stresu, poprawiają się objawy depresji.