Lampy UV do dezynfekcji wody – jak to działa?

Woda z wodociągu lub własnego ujęcia ma rozmaity skład. O ile w przypadku dostępu do sieci, można liczyć na jego odgórną kontrolę, o tyle w drugim przypadku właściciele sami muszą zadbać o bezpieczeństwo dostarczanego płynu. Co jeśli badanie weryfikacyjne wykaże istnienie szkodliwych mikroorganizmów? Czy lampy UV do wody okażą się skuteczną receptą? Na czym polega ich działanie? Poznaj szczegóły.

1. Metody dezynfekcji wody pitnej

2. Jak działają lampy UV do wody?

3. Lampy UV – zalety i wady

Lampy UV do wody to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Jest stosowane zarówno przez indywidualnych odbiorców, jak i przemysł. Badania pokazują, że nawet kilkanaście procent nowotworów może być efektem chlorowania i chemicznej dezynfekcji wody. Właśnie dlatego warto rozważyć alternatywne opcje.

Metody dezynfekcji

Istnieje kilka sposobów na na dezynfekcję wody. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • chlorowanie – nadal najpopularniejszy sposób, który jednak może nie przynieść spodziewanych efektów, zwłaszcza gdy do ujęcia stale napływa zanieczyszczona woda. Metoda wymaga sporo zaangażowania, a dodatkowo nie każdy jest w stanie przyzwyczaić się do zmienionego smaku i zapachu wody,
  • ozonowanie – polega na rozpuszczeniu w wodzie oczyszczającego ozonu. Sposób sprawdza się jednak przy wodzie o określonych parametrach,
  • promieniowanie UV – wykorzystujące lampy bakteriobójcze.

Promieniowanie ultrafioletowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ nie wymaga chemicznych dodatków, a jest bardzo skuteczne.

Jak działają lampy UV do wody?

Lampa UV jest bardzo wygodna w eksploatacji. Montuje się ją tuż przed rozwidleniem instalacji, dzięki czemu urządzenie jest w stanie prawidłowo dezynfekować wody strumień. Lampy zawierają wewnątrz promienniki UV ze szkła kwarcowego odpowiedzialne za ich działanie. Podczas przepływu wody mikroorganizmy zostają naświetlone, zachodzi w nich reakcja fotochemiczna, która niszczy zapis genetyczny i hamuje podziały komórkowe.

Lampa UV – zalety i wady

Zalety lamp UV są dość wyraźne. Przede wszystkim do ich działania nie są potrzebne żadne chemiczne dodatki. Podczas usuwania bakterii nie dochodzi do zmiany składu, a proces nie wpływa także na zmianę zapachu i smaku wody. Lampy UV nie zajmują miejsca, a eksploatacja nie wymaga ani dużego wysiłku, ani czasu.

Lampa bakteriobójcza ma jednak swoje wady. Główny minus to miejscowe działanie – tylko w miejscu, gdzie następuje przepływ wody. Efekt uzależniony jest także od samego składu płynu. Ponieważ lampy UV do dezynfekcji wody nie zmieniają składu chemicznego, zażelaziona woda taka pozostanie.