Nadmorska Promenada w Sarbinowie

Morze Bałtyckie przez wiele dziesięcioleci niszczyło nadmorskie plaże poprzez ciągłe wbijanie się w powierzchnię lądową. Dlatego w Sarbinowie w 1910 roku postanowiono wybudować mur mając zapobiegać niszczeniu linii brzegowej. Wybudowany z kamieni i betonu rozciąga się na długości niespełna kilometra.

Mur w Sarbinowie

Co ciekawe dziś mur ten jest głównym filarem obecnie funkcjonującej promenady spacerowej, powstałej z inicjatywy Programu Ochrony Brzegów Morskich. Oczywiście po tylu latach stary już mur wymagał drobnych modernizacji, prac naprawczych oraz specjalnych konserwacji by niezawodnie mógł spełniać zawierzoną mu funkcję. Dla komfortu turystów na promenadzie stworzono 9 zejść oraz dwa znajdy umożliwiające swobodne opuszczenie deptaka z wózkiem i wejście na plażę.

Jest bardzo szeroka, więc swobodnie mogą poruszać się po niej nawet duże grupy turystów. Dodatkowo zamontowano specjalne oświetlenie umożliwiające nie tylko turystom, ale też i mieszkańcom wieczorne spacery po zmroku. Niektóre osoby tam nurkują z powodzeniem. Nurkowanie w Sarbinowie jest coraz popularniejsze, jednak również w innych miejscowościach na Pomorzu warto udać się na nurkowanie – warto sprawdzić na www.pomorzanin.pl.

Otwarcie obecnej promenady

Dzisiejsza promenada swoje uroczyste otwarcie miała 27 września 2013 roku. Nadmorska Promenada w Sarbinowie przy sprzyjającej pogodzie każdego dnia przyciąga mnóstwo spacerowiczów zachwyconych jej urokami, wschodami czy zachodami słońca oraz naturą i pięknem jakie niesie za sobą Morze Bałtyckie. Jeśli dobrze popatrzymy w stronę miasta w czasie przechadzki dostrzec możemy zabytkowy kościół Najświętszej Marii Panny. Jeśli się tu kiedykolwiek zawita spędzić można tu bardzo dużo czasu, gdyż w sąsiedztwie promenady znajdują się liczne bary z jedzeniem, niesamowicie popularne nad morzem smażalnie ryb, kawiarnie, piwne ogródki a nawet kwatery oferujące noclegi w pokojach z widokiem na morze.