Nurkowanie w nocy

Nurkowanie nocne ma zupełnie inny charakter niż nurkowanie dzienne. Nocne nurkowanie ma posmak tajemnicy i niepokoju. Często nurkowania nocne są o wiele bardziej atrakcyjne niż dzienne. W nocy widzimy tylko to, na co świecimy latarką, pole widzenia zawęża się i dostrzegamy znacznie więcej szczegółów, nocny świat jest piękny, jego tajemniczość jest zniewalająca.

Każdy, kto miał okazję przebywać w lesie po zmroku wie, że las nigdy nie śpi. Zachód słońca, który kończy okres aktywności niektórych zwierząt, dla wielu innych jest znakiem jego początku. Ryk sowy, trzask łamanych gałęzi pod stopami polujących drapieżników, czy akompaniament, zwłaszcza w letnie noce, koncertów świerszczy. Nie inaczej jest pod wodą i choć wielu to dziwi, nurkowania nocne należą do najciekawszych. Nurkowanie nocne to z definicji nurkowanie między zmierzchem a świtem. Jeśli jednak naprawdę chcesz zobaczyć, jak zmienia się świat pod wodą, poczekaj co najmniej 2 godziny po zachodzie słońca.

Gdzie można nurkować w nocy?

Zasadą jest, że nurkowania nocne wykonujemy w miejscach, które już znamy, a miejsce wejścia oznaczamy widocznym światłem spod wody. Inny rodzaj oświetlenia sprawia, że miejsce zmienia się nie do poznania, co z jednej strony może być pewną niedogodnością, ale z drugiej jest dużym urozmaiceniem.

Często trudno uwierzyć, że jesteśmy w miejscu, które tak dobrze znamy, bo wszystko wydaje się nowe i zupełnie inne. Oczywiście nie wszystkie miejsca gwarantują równie ciekawe wrażenia. Wiele z nich, zwłaszcza w morzu, jest dostępnych tylko z łodzi nurkowej, a ich położenie jest znane tylko przewodnikom.