Jak głęboki jest ocean? Od kiedy ludzie go badają?

Czy wiesz jak głęboki jest ocean? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym? Wiemy jak jest rozległy, ale na pewno chcesz wiedzieć więcej o jego głębokości. Ocean zawsze był punktem uwagi dla wielu ludzi i różnych tematów: artystów plastyków, kupców, wojska, mitologii, malarzy, piosenkarzy i tak dalej.

Ocean jest niewątpliwie miejscem spotkań i wspomnień, a także jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie siedlisk na naszej planecie. Ponieważ przestrzeń morska jest tak rozległa, w każdym regionie można spotkać inne zwierzęta i egzotyczną florę. Mimo że mamy XXI wiek, wciąż jest wiele do odkrycia z archeologicznego punktu widzenia, ponieważ wciąż istnieją zaginione skarby, wraki statków, relikty i kto wie, co jeszcze jest nieznane.

Prawda jest taka, że z każdego punktu widzenia, ocean wciąż kryje wiele tajemnic, a kilka z nich znajduje się w morskich głębinach. Jeśli jesteś bardziej ciekawy informacji związanych z głębinami oceanu zostań z nami, aby się „zanurzyć” w informacjach!

Od kiedy ludzie badają ocean?

W zasadzie od czasów starożytnych. Na przestrzeni lat naukowcom, antropologom i archeologom udało się rozszyfrować, że zainteresowanie człowieka nawigacją i oceanem sięga wielu wieków wstecz. Możemy sięgnąć do wielkich żeglarskich opowieści rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego, ludów nordyckich, Fenicjan, Chińczyków i Europejczyków.

A od kiedy ludzie badają głębokość oceanu?

Już ponad 500 lat temu odkrywcy zaczęli sporządzać mapy pokazujące, jak szeroki jest ocean. Ale o wiele trudniej jest określić, jak głębokie jest to miejsce. Jeśli chcesz zmierzyć głębokość basenu lub jeziora, możesz przywiązać ciężarek do liny, opuścić go na dno, a następnie podciągnąć i zmierzyć mokry koniec liny. W oceanie potrzebna byłaby lina o długości kilometrów.

W 1872 roku HMS Challenger, okręt brytyjskiej marynarki wojennej wyruszył w rejs, aby poznać ocean, w tym jego głębokość. Przewoził 291 km liny. Podczas swojego czteroletniego rejsu załoga Challengera zebrała próbki skał, błota i zwierząt z wielu różnych obszarów oceanu. Znaleźli również jeden z najgłębszych obszarów, w zachodniej części Pacyfiku – Rów Mariański, który rozciąga się na głębokości 2540 km.

Dziś naukowcy wiedzą, że przeciętnie ocean ma głębokość 3,7 km, ale wiele jego części jest znacznie płytszych lub głębszych. Aby zmierzyć głębokość, używają sonaru, który jest skrótem od słów nawigacja i zasięg dźwięku. Statek wysyła impulsy energii dźwiękowej i mierzy głębokość na podstawie tego, jak szybko dźwięk powraca. Najgłębsze części oceanu to rowy: długie, wąskie zagłębienia, podobne do rowów w ziemi, ale znacznie większe.

HMS Challenger pobrał próbki z jednego z takich obszarów na południowym krańcu Rowu Mariańskiego, który może być najgłębszym punktem w oceanie. Znana jako Challenger Deep, ma głębokość od 10.902 metrów do 10.984 metrów, czyli prawie 11 km.