Jak dbać o butlę do nurkowania?

Wiele osób zastanawia się, jak dbać o butle, jak prawidłowo je użytkować, jak sprawić, by ich użytkowanie było jak najdłuższe i jak najbezpieczniejsze. W końcu pracują pod ogromnym ciśnieniem. Oto kilka pomysłów na to, jak dbać o zbiorniki do nurkowania.

W nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym mamy do czynienia z dwoma materiałami, z których wykonana jest powłoka butli. Stal i aluminium. Butle stalowe są bardziej narażone na korozję, zwłaszcza w kontakcie ze słoną wodą. Aby tego uniknąć, producenci zabezpieczają powierzchnię na różne sposoby: galwanizacja, malowanie antykorozyjne itp. Z aluminium, są one zarówno malowane i nie malowane ze względu na ich mniejsze właściwości korozyjne.

Jaką pojemność ma butla do nurkowania?

Jeśli butla była napełniona powietrzem dobrej jakości i nie była mocno eksploatowana, jej trwałość często przekracza 10 lat bez większych napraw. Jeśli jednak powłoka lakiernicza ucierpiała, cylinder nie był czyszczony, a powietrze ze sprężarek było złej jakości, cylinder należy naprawić. Rdza w cylindrze powoduje zanieczyszczenie i w konsekwencji jej uszkodzenie.

Ważnym elementem butli jest zawór. Jego prawidłowe działanie pozwala na bezpieczne i przyjemne nurkowanie, gdyż mamy pewność jego szczelności, łatwości otwierania i zamykania. Musimy się upewnić, że zawór butli jest całkowicie otwarty. Bez pełnego otwarcia zaworu, wraz ze wzrostem głębokości, a co za tym idzie zwiększeniem przepływu powietrza, możemy mieć problemy z oddychaniem. Staje się to szczególnie niebezpieczne na większych głębokościach i w stresie, gdzie przepływ powietrza jest jeszcze większy.

One thought on “Jak dbać o butlę do nurkowania?

Dodaj komentarz