Jaką pojemność ma butla do nurkowania?

Zbiornik do nurkowania jest niezbędnym elementem wyposażenia nurka. Na podstawowym kursie nurkowania będziesz używał sprężonego powietrza, które będzie znajdowało się w zbiorniku. Ale czym dokładnie jest zbiornik do nurkowania i jak jest zbudowany?

Zbiornik płetwonurka jest zbiornikiem przystosowanym do przechowywania sprężonego powietrza. Butle do nurkowania są zazwyczaj wykonane ze stali lub aluminium. W nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym najczęściej używamy butli wykonanych z tych dwóch materiałów. Butla stalowa, w porównaniu do butli aluminiowej ma mniejszy rozmiar, a ma taką samą pojemność wodną.

Butle stalowe są twardsze i mają znacznie większą odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Zaraz, zaraz… dlaczego piszę o pojemności wodnej? Powietrze przechowujemy w butlach, a nie w wodzie. Od razu wszystko wyjaśnimy.

Pojemność wodna butli gazowych.

Termin ten oznacza ilość wody, która zmieści się w pustej butli po odkręceniu zaworu. Generalnie dla nurków rekreacyjnych stosuje się butle stalowe o pojemności 10 litrów, 12 litrów i 15 litrów. Czasami można spotkać również butle 18-litrowe. Jednak ze względu na swoją średnicę i wagę są rzadko stosowane.