Jaką pojemność ma butla do nurkowania?

Jaką pojemność ma butla do nurkowania?

Zbiornik do nurkowania jest niezbędnym elementem wyposażenia nurka. Na podstawowym kursie nurkowania będziesz używał sprężonego powietrza, które będzie znajdowało się w zbiorniku. Ale czym dokładnie jest zbiornik do nurkowania i jak jest zbudowany?

Zbiornik płetwonurka jest zbiornikiem przystosowanym do przechowywania sprężonego powietrza. Butle do nurkowania są zazwyczaj wykonane ze stali lub aluminium. W nurkowaniu rekreacyjnym i technicznym najczęściej używamy butli wykonanych z tych dwóch materiałów. Butla stalowa, w porównaniu do butli aluminiowej ma mniejszy rozmiar, a ma taką samą pojemność wodną.

Butle stalowe są twardsze i mają znacznie większą odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Zaraz, zaraz… dlaczego piszę o pojemności wodnej? Powietrze przechowujemy w butlach, a nie w wodzie. Od razu wszystko wyjaśnimy.

Pojemność wodna butli gazowych.

Termin ten oznacza ilość wody, która zmieści się w pustej butli po odkręceniu zaworu. Generalnie dla nurków rekreacyjnych stosuje się butle stalowe o pojemności 10 litrów, 12 litrów i 15 litrów. Czasami można spotkać również butle 18-litrowe. Jednak ze względu na swoją średnicę i wagę są rzadko stosowane.