Nurkowanie techniczne, czym jest i jak zostać nurkiem technicznym?

Nurkowanie techniczne jest bardziej zaawansowaną formą nurkowania niż nurkowanie rekreacyjne. W nurkowaniu technicznym zazwyczaj spędzasz więcej czasu pod wodą i potrzebujesz więcej niż jeden zbiornik tlenu do oddychania.

W nurkowaniu rekreacyjnym do oddychania używa się normalnego powietrza, takiego samego jak na powierzchni. W nurkowaniu technicznym będziesz używał powietrza, ale także nitroksu i czystego tlenu. W kolejnych etapach i na większych głębokościach, zaczniesz używać innego gazu, który nazywa się trimix.

Jak głęboki jest ocean? Od kiedy ludzie go badają?

Dlaczego warto zostać nurkiem technicznym?

Powiedzmy to sobie jasno na samym początku. Nurkowanie techniczne nie jest dla każdego. Każdy może chodzić po górach, ale wejście na Mount Everest wymaga innych zasobów i predyspozycji. Dlaczego więc warto zostać nurkiem technicznym? Te umiejętności pozwolą Ci dłużej przebywać pod wodą i cieszyć się lepszymi doznaniami. Chcesz zobaczyć wrak statku zatopiony 35 metrów pod wodą?

Nurkowanie techniczne, czym jest i jak zostać nurkiem technicznym?

W nurkowaniu rekreacyjnym masz tylko kilka minut, aby zanurkować, zanim skończy się czas. W nurkowaniu technicznym możesz zostać pod wodą dłużej i zobaczyć więcej. To jest właśnie zaleta nurkowania technicznego. Nurkowanie techniczne wiąże się jednak z większą odpowiedzialnością dla Ciebie i Twojego partnera. Nie ma znaczenia, jakie są Twoje kwalifikacje do nurkowania rekreacyjnego, czy jesteś PADI Advanced Open Water Diver, czy jesteś instruktorem.

Zanim zechcesz przekroczyć tę magiczną barierę i pozostać dłużej pod wodą, musisz przejść odpowiedni kurs. Jest to bardzo ważne, ponieważ nurkowanie techniczne wymaga użycia większej ilości sprzętu i innych procedur niż to, z którego znane jest nurkowanie rekreacyjne. Każda próba przekroczenia limitów dla nurkowania rekreacyjnego bez przeszkolenia jest niemądra i może prowadzić do śmierci.

One thought on “Nurkowanie techniczne, czym jest i jak zostać nurkiem technicznym?

Dodaj komentarz